Випуск першої навчально-медичної роти | 44 – Навчальний Центр

У п’ятницю, 25 грудня 2015 року у 169-му навчальному центрі “Десна” відбувся випуск першої навчально-медичної роти. Це перший досвід ЗСУ по навчанню військовослужбовців без медичної освіти на саніструкторів і інструкторів із домедичної допомоги. Навчальний курс тривав майже 4 місяці (від початку вересня). “44НЦ” вітає випускників і хоче поділитися суперечливими враженнями від навчань.

Інструкторам “44НЦ” довелося попрацювати із медротою кілька разів. 16-21 листопада у рамках проекту МЕДСАНБАТ Людмила Макарова і Дмитро Андрощук викладали для них курс інструкторської майстерності (або педагогіки). Координаторам МЕДСАНБАТУ сказали, що курсанти медроти вже навчені всього-всього і натаскані по повній, єдине що залишилося – навчити їх ефективно передавати ці знання. Перше враження інструкторів від побаченого на місці було: “Куди ми попали і де наші речі??!! о_О” Знання переважної більшості курсантів медроти були нижчими за рівень звичайного бійця-рятувальника, здібності до публічних виступів спостерігалися у одиниць, а найголовніше – у більшості тих, кому бракує знань і здібностей, була абсолютно відсутня мотивація хоч чомусь навчитися. Загальна претензія курсантів: “Нам казали, що це курс на 10-14 днів, а заперли сюди на 4 місяці, нас ніхто нормально не навчає, ми нікому не потрібні”. І справді, їх добре натренували “Юніт”, але це було ще на початку вересня, це вже давно забулося. Після цього до медроти приїжджали психологи, Оля Омельчук із КОЛЕСОМ і …все. Решту часу їх мав навчати місцевий інструктор, на якого також покладена вся бюрократична і організаційна робота, якою він і займався. Командири взводів – хлопці бойові і досвідчені, тренували свій особовий склад тактиці і частково домедичній допомозі, але лише базового рівня. Ентузіазмом і стараннями тих самих командирів взводів навчання педагогіці все ж таки відбулося, а також було домовлено, що МЕДСАНБАТ приїде до медроти провести свій 6-денний курс.

Курс МЕДСАНБАТУ було заплановано на 14-19 грудня (прямо перед випускними екзаменами), але з технічних причин в останній момент його було відмінено. Інструктори вирішили все одно провести курс, уже від імені “44НЦ”. Транспорт знайшовся, тренувальні матеріали зшуковували з усього світу по нитці (при чому частину з них знайшли і на самій Десні, хоча поки волонтери не потрясли – системи, фізрозчин і катетери для венозного доступу до майбутніх санінструкторів не доходили). Відпрацювали сумлінно, дружно журилися, що такі курси проводяться тільки у самому кінці навчання, частина курсантів відверто саботувала курс, бо їм це на*** не треба.

23 грудня викладачі ВМА спільно з інструкторами МЕДСАНБАТУ Олександром Марчуком і Людмилою Макаровою екзаменували медроту. Відмінно – 8 осіб, незадовільно – 11. Більшість – трійочки і слабенькі четвірки. Вони переважно класні хлопці і дівчата, але очевидно, що їм ще дуже далеко до того, щоб бути ефективними у наданні допомоги пораненим і навчанні особового складу навичкам бійців-рятувальників. Але час на навчання минув, попереду вже робота…

На урочистому випуску 25 грудня було присутнє командування Сухопунтих Військ і представники ЦВМУ. Всеволод Стеблюк сказав натхненну промову. Усім курсантам, що склали екзамени було вручено посвідчення “Інструктор із домедичної допомоги”. “44НЦ” вручив лише 18 сертифікатів відмінникам навчання і тим, хто справді заслужив відзнаку. Це менше третини курсантів.

Підсумки: Волонтери заткнули ще одну дірку МО. МО відзвітувало про успішно проведене навчання медроти і перший випуск власних інструкторів із такмеду. 5 канал показав красивий сюжет. Вже набрали наступну медроту – ще гірший контингент, так зване “бойове ядро” – так само без відбору, без співбесід, без мотивації, просто нависмикували необхідну кількість із різних частин.

Питання 1. (риторичне) Чи правильно вчинили волонтери?
Питання 2. Що ми можемо зробити, щоб наступні набори навчально-медичної роти готувалися якісно і професійно?

P.S. Обличчя усіх курсантів уже давно засвічені у соцмережах і на національному телебаченні, тому розмивати/закривати їх на фото немає сенсу.

  • Антон

    Наступні курси зто повинен навчати?і хто буде приймати заліки?

    • Це питання вирішується на рівні ЗСУ. Якщо буде запит до нас (44 НЦ), то ми з радістю продовжимо цю роботу!